39 de cazuri noi in tara! In capitala numai 5!

Până astăzi, 12 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.275 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.390 de pacienți au fost declarați vindecați până în acest moment.

 Rămâneți, rămânem reponsabili!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 39 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

 Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,01
2.Arad2368110,02
3.Argeș2747410,04
4.Bacău2609300,02
5.Bihor2928600
6.Bistrița-Năsăud11882-1**0,03
7.Botoșani1419210,01
8.Brașov4368800,02
9.Brăila1330000,01
10.Buzău1258500,01
11.Caraș-Severin1149100,02
12.Călărași1006300
13.Cluj5763110,05
14.Constanța4297030,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250610,01
17.Dolj2670400,03
18.Galați2767010,03
19.Giurgiu1103110,04
20.Gorj921700,01
21.Harghita829010,02
22.Hunedoara2287600,02
23.Ialomița1079510,01
24.Iași4244410,03
25.Ilfov4514710,05
26.Maramureș2041900,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398300,03
29.Neamț1898800,02
30.Olt1462800,02
31.Prahova3547300,08
32.Satu Mare1301610,05
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu2651300,02
35.Suceava2422620,01
36.Teleorman1372100,02
37.Timiș5437720,04
38.Tulcea844210,02
39.Vaslui1599510,01
40.Vâlcea1644900,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18376650,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe    449*14 
 TOTAL1.081.27539 

  Până astăzi, 34.219 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.07.2021 (10:00) – 12.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 2 decese (2 bărbați), a unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Bacău și Satu Mare.

Decesele au fost înregistrate la categoria de vârstă peste 80 de ani, iar pacienții au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 290. Dintre acestea, 55 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.477.763 de teste RT-PCR și 1.589.829 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.032 de teste RT-PCR (1.801 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.231 la cerere) și 7.259 de teste rapide antigenice.