Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » 51 de cazuri noi in tara! Cifra 0, in dreptul multor judete!!!
Eveniment

51 de cazuri noi in tara! Cifra 0, in dreptul multor judete!!!

By News6 iulie 2021Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
ZEROOOOOooo
ZEROOOOOooo
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

Până astăzi, 6 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.030 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

Pașii către normalitate continua. Dar trebuie să acționăm, în continuare, cu maximă celeritate.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 51 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127510,03
2.Arad2367810,03
3.Argeș2746620,05
4.Bacău2608810,04
5.Bihor2928600,01
6.Bistrița-Năsăud1187900,02
7.Botoșani1419010,03
8.Brașov4368710,02
9.Brăila1329800,01
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1149010,03
12.Călărași1006000
13.Cluj5761220,04
14.Constanța4296010,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250410,01
17.Dolj2669600,07
18.Galați2766200,03
19.Giurgiu1102900,03
20.Gorj921410,01
21.Harghita828710,01
22.Hunedoara2287030
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4243020,03
25.Ilfov4513600,07
26.Maramureș2041400,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398200,03
29.Neamț1898600,04
30.Olt1462700,03
31.Prahova3545530,11
32.Satu Mare1300500,04
33.Sălaj1094900,02
34.Sibiu26511-1**0,03
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1371820,01
37.Timiș5436260,04
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1599330,01
40.Vâlcea1644710,03
41.Vrancea1069300,01
42.Mun. București18372260,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe    436*12 
 TOTAL1.081.03051 

Până astăzi, 34.021 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

În intervalul 05.07.2021 (10:00) – 06.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 48 decese (27 bărbați și 21 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Cluj, Constanța, Dolj, Harghita, Mureș, Neamț și Prahova.

44 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au produs în luna octombrie 2020, 19 în noiembrie 2020, 12 în decembrie 2020, 5 în ianuarie 2021, 1 în februarie 2021, 1 în martie 2021 și 4 în aprilie 2021, în județul Cluj, Mureș și Neamț.

Citește și despre:  Concluziile celei de a doua ediții a Congresului Internațional de Longevitate de la București: Îmbătrânirea poate fi măsurată și parțial resetată în laborator

Dintre cele 48 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 6 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 12 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

42 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 392. Dintre acestea, 61 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.415.178 de teste RT-PCR și 1.522.484 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.261 de teste RT-PCR (6.975 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.286 la cerere) și 14.546 de teste rapide antigenice.

Citește și despre:  MADRIGAL PENTRU SPITALE continuă la Colțea: un concert care aduce împreună medici, actuali și foști pacienți
cifra 0 giurgiu salaj
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Top citite
Medicamente

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

By News9 octombrie 20260

O analiză prezentată la EASD 2026 aduce în prim-plan sănătatea ficatului la persoanele cu obezitate:…

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.