6 judete au raportat, fiecare, peste 100 de cazuri noi de Covid! In tara sunt peste 2800!

Până astăzi, 17 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 768.785 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

714.709 pacienți au fost declarați vindecați până acum.

Ar trebui sau nu să… ne facem griji?! Sau… să fcaem, după „modelul” unora, bășcălie?!?! În 6 județe, numărul cazurilor noi raportate azi depășește 100. În județul Timiș, au fost anunțate, însă, 242 de cazuri noi. Așa. Și… „ce dacă”?!?

GCS informează că, în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.815 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba14844892,12
2.Arad16530721,1
3.Argeș20736340,56
4.Bacău19565710,97
5.Bihor20738610,78
6.Bistrița-Năsăud8539120,7
7.Botoșani10507501,12
8.Brașov306071142,29
9.Brăila9575120,57
10.Buzău9302230,57
11.Caraș-Severin8076380,9
12.Călărași7441150,72
13.Cluj380901262,43
14.Constanța311711041,32
15.Covasna5783210,6
16.Dâmbovița17189320,83
17.Dolj18534801,21
18.Galați19716720,88
19.Giurgiu7547160,72
20.Gorj6359341,33
21.Harghita6043160,56
22.Hunedoara14762821,47
23.Ialomița8008300,87
24.Iași32603870,78
25.Ilfov300821372,13
26.Maramureș156081293,02
27.Mehedinți5831220,76
28.Mureș17481480,99
29.Neamț13475471,03
30.Olt11041230,68
31.Prahova26807450,69
32.Satu Mare9230511,66
33.Sălaj7623261,45
34.Sibiu19332941,3
35.Suceava202501071,32
36.Teleorman9532371,2
37.Timiș359342423,84
38.Tulcea6256140,54
39.Vaslui12589350,87
40.Vâlcea11452380,79
41.Vrancea8000200,4
42.Mun. București1244023732,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe1595*36
TOTAL768.7852.815

În intervalul 16.02.2021 (10:00) – 17.02.2021 (10:00) au fost raportate 62 de decese (37 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

58 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.895. Dintre acestea, 935 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.777.072 de teste RT-PCR și 222.655 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.362 de teste RT-PCR (18.188 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.174 la cerere) și 7.567 teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 189 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 17 februarie a.c.