Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » 6096 cazuri noi in tara! Peste 1400 in capitala! Rata de infectare in Ilfov- peste 6/1000 de locuitori
Eveniment

6096 cazuri noi in tara! Peste 1400 in capitala! Rata de infectare in Ilfov- peste 6/1000 de locuitori

By News20 martie 2021Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu2 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
covdesen
covdesen
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

Până astăzi, 20 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 892.848 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

803.226 de pacienți au fost declarați vindecați până azi.

E necesar să rămânem vigilenți, responsabili. Pentru binele tuturor!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.096 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba172561223,37
2.Arad192361412,86
3.Argeș226381231,69
4.Bacău220571241,58
5.Bihor234991652,50
6.Bistrița-Năsăud9626591,79
7.Botoșani11967651,55
8.Brașov363402634,46
9.Brăila10805932,22
10.Buzău10251411,09
11.Caraș-Severin9011451,49
12.Călărași8305581,65
13.Cluj450242934,11
14.Constanța35629933,39
15.Covasna6447191,45
16.Dâmbovița195231132,42
17.Dolj220622002,33
18.Galați223671432,14
19.Giurgiu8932872,81
20.Gorj8131642,35
21.Harghita6712411,03
22.Hunedoara182421994,03
23.Ialomița8938511,86
24.Iași365261892,07
25.Ilfov358192636,36
26.Maramureș18736692,19
27.Mehedinți6746421,82
28.Mureș193211241,71
29.Neamț15569941,95
30.Olt12328791,42
31.Prahova28855991,45
32.Satu Mare11173612,31
33.Sălaj9132603,03
34.Sibiu219211322,72
35.Suceava22253791,04
36.Teleorman10912531,93
37.Timiș458023775,99
38.Tulcea6913401,43
39.Vaslui14022721,39
40.Vâlcea134101302,56
41.Vrancea8943241,19
42.Mun. București14599214334,85
43.Cazuri noi nealocate pe județe5477*74 
 TOTAL892.8486.096 

În intervalul 19.03.2021 (10:00) – 20.03.2021 (10:00) au fost raportate 112 decese (53 bărbați și 59 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași,  Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui și București.

Citește și despre:  MADRIGAL PENTRU SPITALE continuă la Colțea: un concert care aduce împreună medici, actuali și foști pacienți

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 42 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

108 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.618. Dintre acestea, 1.324 sunt internate la ATI.

Citește și despre:  Corul Madrigal a transformat curtea Spitalului Clinic Colțea din București într-un spațiu al speranței

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.471.807 teste RT-PCR și 496.066 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.038 de teste RT-PCR (14.866 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.172 la cerere) și 11.494 de teste rapide antigenice.

cazuri noi covasna vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Top citite
Medicamente

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

By News9 octombrie 20260

O analiză prezentată la EASD 2026 aduce în prim-plan sănătatea ficatului la persoanele cu obezitate:…

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.