Aproape 500 de cazuri noi in Bucuresti! In tara, 1872! Vrancea- rata de infectare cea mai scazuta!

Până astăzi, 14 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 761.963 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

708.151 de pacienți au fost declarați vindecați până în acest moment, după cum anunță autoritățile.

Depinde de noi toți să facem să fie bine, să ne întoarcem la normalitate!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.872 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14657312,08
2.Arad16388691,15
3.Argeș20660170,59
4.Bacău19393290,9
5.Bihor20628290,84
6.Bistrița-Năsăud8499110,75
7.Botoșani10392151,16
8.Brașov303361742,22
9.Brăila9536140,56
10.Buzău9250170,53
11.Caraș-Severin8025211,02
12.Călărași7403140,69
13.Cluj37564462,36
14.Constanța30971541,33
15.Covasna574650,71
16.Dâmbovița17084260,9
17.Dolj18326331,21
18.Galați19580210,99
19.Giurgiu7513140,77
20.Gorj6272291,33
21.Harghita601270,58
22.Hunedoara14575181,61
23.Ialomița7929200,81
24.Iași32420800,8
25.Ilfov29802752,11
26.Maramureș152571042,97
27.Mehedinți577550,7
28.Mureș17390271,12
29.Neamț13364231,03
30.Olt10950250,74
31.Prahova26702440,74
32.Satu Mare9091181,74
33.Sălaj7573181,57
34.Sibiu19147381,27
35.Suceava20043461,4
36.Teleorman9414-1**1,16
37.Timiș353141933,69
38.Tulcea6230160,57
39.Vaslui12485300,88
40.Vâlcea11372310,82
41.Vrancea795490,4
42.Mun. București1234294932,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe1512*-116 
 TOTAL761.9631.872 

În intervalul 13.02.2021 (10:00) – 14.02.2021 (10:00) au fost raportate 41 de decese (21 bărbați și 20 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Botoșani, Brăila, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Maramureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Ilfov și  București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.952. Dintre acestea, 964 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.719.598 de teste RT-PCR și 202.447 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.822 de teste RT-PCR (6.455 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.367 la cerere) și 2.798 de teste rapide antigenice.