APROAPE DE NECREZUT: In capitala, numai… 153 de cazuri noi! In tara sunt 2745

Până astăzi, 19 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 697.898 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

630.236 de pacienți au fost declarați vindecați până în acest moment.

Ca totul să fie bine, ca trendul să se mențină în scădere, ca să căpătăm încredere cu adevărat, e nevoie, în continuare, de RESPONSABILITATE MAXIMĂ.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.745 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13263721,82
2.Arad15119471,5
3.Argeș19804301,28
4.Bacău17956731,69
5.Bihor19318862,09
6.Bistrița-Năsăud7943271,27
7.Botoșani9200621,55
8.Brașov27407812,7
9.Brăila9060291,86
10.Buzău8767120,77
11.Caraș-Severin7272212,13
12.Călărași6878171,25
13.Cluj337022373,66
14.Constanța28897932,65
15.Covasna5383140,96
16.Dâmbovița15977591,35
17.Dolj16719531,66
18.Galați17999842,09
19.Giurgiu698691,27
20.Gorj5467320,94
21.Harghita5618270,69
22.Hunedoara12814631,49
23.Ialomița7385311,33
24.Iași300491161,18
25.Ilfov27211843,72
26.Maramureș12396982,68
27.Mehedinți5382171,01
28.Mureș16088531,24
29.Neamț12034 321,44
30.Olt10204260,53
31.Prahova25350681,18
32.Satu Mare7822811,7
33.Sălaj6749281,88
34.Sibiu17998491,61
35.Suceava176361491,88
36.Teleorman8585461,7
37.Timiș301851904,34
38.Tulcea5877121,24
39.Vaslui11509561,61
40.Vâlcea10660431,58
41.Vrancea7526180,71
42.Mun. București113568 1533,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe2135167 
 TOTAL697.8982.745 

În intervalul 18.01.2021 (10:00) – 19.01.2021 (10:00) au fost raportate 98 de decese (49 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman,  Timiș, Vâlcea Vrancea și Ilfov.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.417. Dintre acestea, 1.050 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.193.417 teste RT-PCR și 51.608 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.060 de teste RT-PCR (14.692 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.368 la cerere) și 5.432 de teste rapide antigenice.