ASA cum vedeti, ASA cum cititi: NUMAI 307 cazuri noi in tara! REVENIM LA NORMALITATE!

Până astăzi, 23 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.075.543 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

GCS informează că, de la debutul pandemiei, 1.032.888 de pacienți au fost declarați vindecați.

Iată, noi dovezi că PUTEM REVENI LA NORMALITATE! Trebuie să rămânem responsabili!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 307 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2112290,93
2.Arad2356730,36
3.Argeș27226260,61
4.Bacău2597640,25
5.Bihor2910090,65
6.Bistrița-Năsăud1183330,48
7.Botoșani1411140,32
8.Brașov4350240,61
9.Brăila1321550,41
10.Buzău1252040,40
11.Caraș-Severin11376120,81
12.Călărași1001110,29
13.Cluj57328260,88
14.Constanța42794180,45
15.Covasna850350,62
16.Dâmbovița2241880,35
17.Dolj26523100,35
18.Galați2747290,44
19.Giurgiu1097610,34
20.Gorj919410,13
21.Harghita822640,49
22.Hunedoara2281300,51
23.Ialomița1072460,29
24.Iași42244170,36
25.Ilfov4494290,73
26.Maramureș2032550,24
27.Mehedinți830140,51
28.Mureș2385070,50
29.Neamț18822130,54
30.Olt1452430,40
31.Prahova35036350,80
32.Satu Mare1294740,24
33.Sălaj1090250,54
34.Sibiu2636280,82
35.Suceava2412280,24
36.Teleorman1364560,42
37.Timiș54179170,60
38.Tulcea839430,52
39.Vaslui1590930,23
40.Vâlcea16341110,47
41.Vrancea1064170,35
42.Mun. București183008450,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe    519*-75
 TOTAL1.075.543307

În intervalul 22.05.2021 (10:00) – 23.05.2021 (10:00) au fost raportate 56 de decese (24 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Hunedoara, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 15 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

51 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.594. Dintre acestea, 590 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.768.459 de  teste RT-PCR și 1.097.521 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.088 de teste RT-PCR (4.427 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.661 la cerere) și 5.390 de teste rapide antigenice.