Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » Azi, sub 15.000 de cazuri noi in tara. Un judet anunta peste… 1000!
Eveniment

Azi, sub 15.000 de cazuri noi in tara. Un judet anunta peste… 1000!

By News27 octombrie 2021Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
acov
acov
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

GCS  informează că până astăzi, 27 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.602.830 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 7.711 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.358.530 de pacienți au fost declarați vindecați până acum.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 14.950 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care numai 232 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2974935910,62
2.Arad350463629,84
3.Argeș393976949,54
4.Bacău367363395,49
5.Bihor419246169,56
6.Bistrița-Năsăud17807865,07
7.Botoșani207531464,93
8.Brașov579256989,99
9.Brăila194841909,11
10.Buzău200484437,95
11.Caraș-Severin164752015,80
12.Călărași158661667,85
13.Cluj780685749,50
14.Constanța6185560210,37
15.Covasna10962605,64
16.Dâmbovița318214238,54
17.Dolj413533537,11
18.Galați379842826,51
19.Giurgiu171571249,49
20.Gorj135141395,07
21.Harghita119781605,39
22.Hunedoara310182957,38
23.Ialomița1701532910,08
24.Iași647425729,11
25.Ilfov6721370416,95
26.Maramureș283721204,04
27.Mehedinți141821607,91
28.Mureș334925007,79
29.Neamț278453466,18
30.Olt228801627,83
31.Prahova55651106911,83
32.Satu Mare186441233,33
33.Sălaj158821677,31
34.Sibiu356644517,61
35.Suceava353392083,99
36.Teleorman217323558,12
37.Timiș783745279,89
38.Tulcea120171367,11
39.Vaslui244201166,19
40.Vâlcea228262517,50
41.Vrancea156571575,33
42.Mun. București277971208015,93
43.Din străinătate**17047 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    24288*-902 
 TOTAL1.602.83014.950

ână astăzi, 46.015 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

În intervalul 26.10.2021 (10:00) – 27.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 512 decese (265 bărbați și 247 femei), din care 4 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 512 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 4 la categoria de vârstă 20-29 ani, 11 la categoria de vârstă 30-39 ani, 19 la categoria de vârstă 40-49 ani, 46 la categoria de vârstă 50-59 ani, 128 la categoria de vârstă 60-69 ani, 165 la categoria de vârstă 70-79 ani și 138 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Citește și despre:  Corul Madrigal a transformat curtea Spitalului Clinic Colțea din București într-un spațiu al speranței

464 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 33 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 15 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 4 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Alba și Suceava, 1 în luna iunie 2021 și 3 în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 508 decese.

Din totalul de 512 pacienți decedați, 465 erau nevaccinați și 47 vaccinați. Cei 47 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

Citește și despre:  MADRIGAL PENTRU SPITALE continuă la Colțea: un concert care aduce împreună medici, actuali și foști pacienți

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.442. Dintre acestea, 1.861 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 478 sunt minori, 434 fiind internați în secții și 44 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.223.507 teste RT-PCR și 4.297.968 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.202 teste RT-PCR (14.557 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.645 la cerere) și 48.942 de teste rapide antigenice.

covasna sub vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Top citite
Medicamente

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

By News9 octombrie 20260

O analiză prezentată la EASD 2026 aduce în prim-plan sănătatea ficatului la persoanele cu obezitate:…

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.