Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » Capitala- RECORD INFRICOSATOR: peste 7000 de cazuri noi!!! In tara, cu aproape 900 mai putine ca ieri!
Analiză si prognoză

Capitala- RECORD INFRICOSATOR: peste 7000 de cazuri noi!!! In tara, cu aproape 900 mai putine ca ieri!

By News4 februarie 2022Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
covdesen
covdesen
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 31.776 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 895 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.182 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În total, până astăzi, 4 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.356.792 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 66.053 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.972.402 pacienți au fost declarați vindecați.

E nevoie, încă, de maximă responsabilitate!

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și despre:  Corul Madrigal a transformat curtea Spitalului Clinic Colțea din București într-un spațiu al speranței
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba43.69969116,71
2.Arad55.61494116,92
3.Argeș56.68861412,36
4.Bacău54.45252010,47
5.Bihor70.42981218,94
6.Bistrița-Năsăud25.35248510,78
7.Botoșani31.61934711,95
8.Brașov87.015104620,33
9.Brăila26.2031576,03
10.Buzău31.83148510,36
11.Caraș-Severin23.9503029,62
12.Călărași21.2312597,91
13.Cluj121.263212526,97
14.Constanța91.972134120,28
15.Covasna15.8602017,95
16.Dâmbovița44.4455059,11
17.Dolj56.447102611,03
18.Galați53.1815099,11
19.Giurgiu22.6921627,20
20.Gorj18.4471986,06
21.Harghita19.3961849,34
22.Hunedoara46.77672714,71
23.Ialomița22.5522706,45
24.Iași92.388138312,31
25.Ilfov93.461117421,57
26.Maramureș44.77245115,27
27.Mehedinți18.0922045,09
28.Mureș50.28379711,83
29.Neamț41.34539010,57
30.Olt30.3114476,52
31.Prahova78.244143011,45
32.Satu Mare28.54828911,01
33.Sălaj23.43822814,45
34.Sibiu58.23670820,51
35.Suceava53.6143829,38
36.Teleorman28.3112755,45
37.Timiș122.245182227,43
38.Tulcea17.99426612,23
39.Vaslui31.8413025,76
40.Vâlcea32.49316011,31
41.Vrancea22.3493687,26
42.Mun. București399.151733326,42
43.Din străinătate**3.93911 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    44.623*-551 
 TOTAL2.356.79231.776 

Până astăzi, 60.450 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

În intervalul 03.02.2022 (10:00) – 04.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 97 de decese (63 bărbați și 34 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Suceava, Teleorman,Timiș, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 97 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă  40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Citește și despre:  Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 97 de pacienți decedați, 78 au fost nevaccinați și 19 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.
A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în luna ianuarie 2022, în județul Giurgiu.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.927, cu 208 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.036 de persoane, cu 43 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.036 de pacienți internați la ATI, 875 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 850 sunt minori, 826 fiind internați în secții, cu 3 mai puțin decât în ziua anterioară și 24 la ATI, cu 4 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.931.111  teste RT-PCR și 7.613.882 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 32.618 teste RT-PCR (19.259 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.359 la cerere) și 68.817 teste rapide antigenice.

infricosator vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Top citite
Eveniment

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

By News8 octombrie 20260

Sinaia găzduiește în intervalul 7-10 octombrie 2026, cea de-a XXIV-a ediție a Congresului Național al…

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.