Capitala se apropie de 120.000 de cazuri de la debutul pandemiei! Azi, in tara, 2676 de cazuri noi!

Până astăzi, 2 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 732.732 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

678.473 de pacienți au fost declarați vindecați.

Se discută acut despre posibila revenire în bănci a elevilor. Se discuta si despre problemele din turism/ HoReCa. Se discută vocal despre multe, foarte multe probleme generate de pandemie. Dar, dincolo de oricediscuție, trebuie să rămână în prim-plan responsabilitatea fiecăruia.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.676 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba13929791,6
2.Arad15777261,1
3.Argeș20303320,69
4.Bacău18751281,00
5.Bihor20152531,35
6.Bistrița-Năsăud8278280,99
7.Botoșani9920481,48
8.Brașov289541032,12
9.Brăila9348150,76
10.Buzău901670,48
11.Caraș-Severin7714171,25
12.Călărași719090,79
13.Cluj357561692,36
14.Constanța30060971,46
15.Covasna5582240,66
16.Dâmbovița16659581,13
17.Dolj17531371,11
18.Galați18972811,35
19.Giurgiu7335190,9
20.Gorj5822380,91
21.Harghita5826130,56
22.Hunedoara13713781,47
23.Ialomița7695210,89
24.Iași31417850,87
25.Ilfov28712892,43
26.Maramureș138781272,77
27.Mehedinți5591120,71
28.Mureș16784681,02
29.Neamț12804431,31
30.Olt1059390,45
31.Prahova26138350,91
32.Satu Mare8493741,68
33.Sălaj7224281,91
34.Sibiu18549531,03
35.Suceava190461201,63
36.Teleorman9037601,03
37.Timiș327201903,17
38.Tulcea609780,74
39.Vaslui12072450,96
40.Vâlcea11111301,07
41.Vrancea7780160,41
42.Mun. București1190112521,96
43.Cazuri noi nealocate pe județe1392*252
TOTAL732.7322.676

În intervalul 01.02.2021 (10:00) – 02.02.2021 (10:00) au fost raportate 111 decese (67 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.855. Dintre acestea, 967 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.472.825 de teste RT-PCR și 128.485 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.287 de teste RT-PCR (14.755 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.532 la cerere) și 7.180 de teste rapide antigenice.