Capitala, tot mai aproape de pragul 2 rata de infectare! Azi, in tara, 1319 cazuri noi de Covid

Până astăzi, 8 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 746.637 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Până în prezent, 692.681 de pacienți au fost declarați vindecați.

Mare atenție la cifre! Mare atenție la evoluția ratei de infectare, mai ales acum, că au început cursurile fizic. Hai să facem să fie bine, pentru copiii noștr, pentru fiecare dintre noi!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.319 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14288371,85
2.Arad16034121,11
3.Argeș20495260,65
4.Bacău19052740,91
5.Bihor20391151,12
6.Bistrița-Năsăud838260,87
7.Botoșani10164231,37
8.Brașov29542712,13
9.Brăila944270,66
10.Buzău9130140,52
11.Caraș-Severin786941,11
12.Călărași7291110,87
13.Cluj36490582,16
14.Constanța30478341,35
15.Covasna56570,69
16.Dâmbovița16858200,96
17.Dolj17936541,19
18.Galați19260531,14
19.Giurgiu7416120,72
20.Gorj6022211,15
21.Harghita591840,59
22.Hunedoara14112371,72
23.Ialomița7819100,95
24.Iași31943280,99
25.Ilfov29249722,31
26.Maramureș145881213,03
27.Mehedinți570190,78
28.Mureș1711271,12
29.Neamț13093271,22
30.Olt10780300,65
31.Prahova26415250,86
32.Satu Mare8783141,69
33.Sălaj738921,62
34.Sibiu18844421,06
35.Suceava19557411,59
36.Teleorman9224501,21
37.Timiș339311393,44
38.Tulcea615780,57
39.Vaslui12270150,9
40.Vâlcea11225160,89
41.Vrancea784740,31
42.Mun. București1209742591,94
43.Cazuri noi nealocate pe județe1509*-193 
 TOTAL746.6371.319 

În intervalul 07.02.2021 (10:00) – 08.02.2021 (10:00) au fost raportate 80 de decese (44 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de peste 80 de ani.

76 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.563. Dintre acestea, 958 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.587.941 de teste RT-PCR și 163.997 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.210 teste RT-PCR (4.089 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.121 la cerere) și 3.310 teste rapide antigenice.