Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » CIFRELE COVID, in CONTINUA SCADERE! In tara- numai  5.602 cazuri noi!
Analiză si prognoză

CIFRELE COVID, in CONTINUA SCADERE! In tara- numai  5.602 cazuri noi!

By News4 martie 2022Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
STOPCOvvv
STOPCOvvv
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.602 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 351 mai puțin decât în ziua anterioară. 701 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În total, până astăzi, 4 martie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.760.332 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 113.193 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.555.390 de pacienți au fost declarați vindecați.

 Din fericire, suntem cu un pas mai aproape de normalitate!

Citește și despre:  Un angajat și-a dezinstalat Whatsapp-ul și firma a fost amendată cu un milion de euro. Care este motivul

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.8271106,74
2.Arad65.9611057,06
3.Argeș72.4601155,12
4.Bacău59.333572,13
5.Bihor78.851934,16
6.Bistrița-Năsăud28.957392,67
7.Botoșani34.837402,15
8.Brașov103.5591926,83
9.Brăila30.359654,29
10.Buzău39.0241025,26
11.Caraș-Severin28.771755,60
12.Călărași24.815383,69
13.Cluj149.53843611,34
14.Constanța111.0701287,29
15.Covasna18.860703,11
16.Dâmbovița50.308613,52
17.Dolj68.9151636,15
18.Galați61.028673,98
19.Giurgiu27.409315,04
20.Gorj21.269252,45
21.Harghita21.030221,37
22.Hunedoara54.9981316,20
23.Ialomița26.414434,41
24.Iași105.9921764,42
25.Ilfov113.92728012,36
26.Maramureș48.792322,15
27.Mehedinți21.016443,76
28.Mureș60.5581185,56
29.Neamț44.602191,57
30.Olt37.294815,15
31.Prahova94.3882286,95
32.Satu Mare31.571341,77
33.Sălaj25.811423,15
34.Sibiu73.9771789,73
35.Suceava56.824311,21
36.Teleorman32.686884,76
37.Timiș142.7372869,11
38.Tulcea20.110102,02
39.Vaslui35.351632,33
40.Vâlcea39.610814,83
41.Vrancea25.420152,43
42.Mun. București513.528265017,91
43.Din străinătate**4.1119 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2.434*-1071 
 TOTAL2.760.3325.602

 Până astăzi, 63.849 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

În intervalul 03.03.2022 (10:00) – 04.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 67 decese (36 bărbați și 29 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Iași, Ilfov, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 67 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 50-59 de ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 23 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 24 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

Citește și despre:  SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 67 pacienți decedați, 51 au fost nevaccinați și 16  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Cluj, în luna februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 5.360, cu 314 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 816 persoane, cu 32 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 816 pacienți internați la ATI, 734 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 295 sunt minori, 289 fiind internați în secții, cu 21 mai puțin decât în ziua anterioară și 6 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.493.803 teste RT-PCR și 8.755.710 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.985 de teste RT-PCR (7.661 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.324 la cerere) și 32.132 de teste rapide antigenice.

cifre scadere vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Recomandarea noastra
curs de prim ajutor
Top citite
Eveniment

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

By News8 octombrie 20260

Sinaia găzduiește în intervalul 7-10 octombrie 2026, cea de-a XXIV-a ediție a Congresului Național al…

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.