Cu 10.500 mai putine cazuri noi azi, fata de sambata! In capitala, aproape 5500!

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.668 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 10.500 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.870 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În total, până astăzi, 30 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.196.394 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 49.693 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

RESPONSABILITATEA trebuie să fie „LITERĂ DE LEGE”.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba40.66956011,83
2.Arad51.58651511,65
3.Argeș53.76010818,83
4.Bacău51.8663809,13
5.Bihor65.77664215,57
6.Bistrița-Năsăud24.1342579,96
7.Botoșani29.6942329,93
8.Brașov82.544107915,32
9.Brăila25.0531153,70
10.Buzău29.1072026,82
11.Caraș-Severin22.4722926,66
12.Călărași20.0331334,99
13.Cluj112.102145621,48
14.Constanța85.609126714,40
15.Covasna14.776594,72
16.Dâmbovița41.9364846,14
17.Dolj51.9424356,94
18.Galați50.7474346,55
19.Giurgiu21.8071365,03
20.Gorj17.2681363,78
21.Harghita18.3101347,86
22.Hunedoara43.31842710,38
23.Ialomița21.437634,26
24.Iași86.62711168,95
25.Ilfov88.98796316,30
26.Maramureș41.93033613,37
27.Mehedinți17.158733,03
28.Mureș47.7096478,18
29.Neamț39.3393759,00
30.Olt28.7132423,85
31.Prahova72.7559597,26
32.Satu Mare27.19242410,44
33.Sălaj22.07421711,52
34.Sibiu53.86987513,89
35.Suceava51.6923569,82
36.Teleorman27.1121613,50
37.Timiș112.626147821,19
38.Tulcea16.8502489,01
39.Vaslui30.2921904,07
40.Vâlcea30.1732526,76
41.Vrancea21.0372245,23
42.Mun. București372.702549718,05
43.Din străinătate**3.88410 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    27.727*-5.494 
 TOTAL2.196.39419.668

Până astăzi, 59.984 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.01.2022 (10:00) – 30.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 52 de decese (28 bărbați și 24 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Călărași, Constanța, Harghita, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 52 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă  50-59 ani, 13 la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 la categoria de vârstă peste 80 ani.

51 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 52 de pacienți decedați, 46 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

 A fost raportat un deces anterior intervalului de referință,  survenit în luna ianuarie 2022, în județul Argeș.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 8.880, cu 425 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 861 de persoane, cu 37 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 861 de pacienți internați la ATI, 733 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 791 sunt minori, 776 fiind internați în secții, cu 59 mai mult decât în ziua anterioară și 15 la ATI, cu unul mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.773.300 de teste RT-PCR și 7.283.250 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.058 de teste RT-PCR (12.651 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.407 la cerere) și 35.176 de teste rapide antigenice.