Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » Din nefericire, NU SUNT VESTI BUNE! Peste 1400 cazuri raportate noi in tara!
Eveniment

Din nefericire, NU SUNT VESTI BUNE! Peste 1400 cazuri raportate noi in tara!

By News1 septembrie 2021Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu2 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
COVlupta
COVlupta
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

Până astăzi, 1 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.100.208 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.055.892 de pacienți au fost declarați vindecați până acum.

Cifrele cresc! Băgăm în seamă?!?!?

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.443 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21432100,22
2.Arad23969140,35
3.Argeș27743210,20
4.Bacău26685590,42
5.Bihor29485220,14
6.Bistrița-Năsăud12339300,74
7.Botoșani14339130,15
8.Brașov44061270,34
9.Brăila1342570,21
10.Buzău12769200,21
11.Caraș-Severin11703160,36
12.Călărași10426250,62
13.Cluj58686600,72
14.Constanța43783640,50
15.Covasna858520,07
16.Dâmbovița22780170,28
17.Dolj27156440,38
18.Galați28058360,33
19.Giurgiu11212130,44
20.Gorj9327120,18
21.Harghita836940,15
22.Hunedoara23183160,36
23.Ialomița1093860,25
24.Iași43083460,30
25.Ilfov46107311,04
26.Maramureș20756340,28
27.Mehedinți8432180,17
28.Mureș24166200,16
29.Neamț19437430,49
30.Olt14825110,29
31.Prahova36013410,39
32.Satu Mare13466630,59
33.Sălaj1101550,15
34.Sibiu26873240,47
35.Suceava24852460,42
36.Teleorman14047310,52
37.Timiș55347730,70
38.Tulcea8555110,26
39.Vaslui16226250,21
40.Vâlcea16591130,18
41.Vrancea10854200,26
42.Mun. București1873322690,85
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1778*81 
 TOTAL1.100.2081.443

Până astăzi, 34.591 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

În intervalul 31.08.2021 (10:00) – 01.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 21 de decese (11 bărbați și 10 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Iași, Mureș, Prahova, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 21 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria 50-59 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 7 la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 la categoria de vârstă peste 80 ani.

20 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Citește și despre:  Corul Madrigal a transformat curtea Spitalului Clinic Colțea din București într-un spațiu al speranței

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.455. Dintre acestea, 293 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.110.620  de teste RT-PCR și 2.427.274  de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.198 de teste RT-PCR (7.349 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.849 la cerere) și 24.649 de teste rapide antigenice.

covasna harghita vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Recomandarea noastra
curs de prim ajutor
Top citite
Eveniment

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

By News8 octombrie 20260

Sinaia găzduiește în intervalul 7-10 octombrie 2026, cea de-a XXIV-a ediție a Congresului Național al…

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.