DSP Bucuresti cere tuturor spitalelor sa fie pregatite pentru ce e mai rau

ATENȚIE: Direcția de Sănătate Publică a Capitalei cere printr-o adresă oficială tuturor spitalelor din București să creeze „circuite pentru internarea pacienților Covid-19 pozitivi”. Asta ținând seamă de „numărul insuficient de paturi dedicate pacienților pozitivi cu virusul SARS-CoV-2” din spitalele dedicate în prezent bolnavilor Covid.

„Urmarea situației epidemiologice existente create de evoluția pandemiei Covid-19 și a numărului insuficient de paturi dedicate pacienților pozitivi cu virusul SARS-CoV-2 din cadrul unităților sanitare din faza I, faza II și suport Covid-19, vă solicităm să întreprindeți cu celeritate demersurile necesare pentru reorganizarea unităților sanitare cu paturi aflate în subordinea dumneavoastră în vederea creării unor circuite pentru internarea pacienților Covid-19 pozitiv, cu respectarea tuturor prevederilor legale în vigoare”, se precizează în nota datată 14 octombrie, adresată către „toate spitalele din municipiul București” și semnată de conducerea DSP București.

DSP București transmite că solicitarea are la bază „necesitatea stringentă a măririi capacității de tratament Covid-19 în contextul măririi progresive a ratei de incidență cumulată la 14 zile, care la data de 13.10.2020 este 2,69 la mia de locuitori”.

De la începutul pandemiei, în capitală au fost confirmați pozitiv 24.118 cetățeni. Situația este tot mai gravă!