In tara, 2644 de cazuri noi de Covid! Sunt vesti despre imbolnaviri in randul elevilor!

Până astăzi, 11 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 755.126 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

701.283 de pacienți au fost declarați vindecați până în prezent. O veste bună, desigur, dar…

Din păcate, sunt semnalate îmbolnăviri în rândul elevilor abia întorși la școală! Se întâmplă nu doar în capitală, dar și în mai multe județe.

FIȚI RESPONSABILI!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.644 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba14499702,06
2.Arad16226721,05
3.Argeș20583260,57
4.Bacău19253780,94
5.Bihor20536340,88
6.Bistrița-Năsăud8443240,84
7.Botoșani10312361,29
8.Brașov299311302,06
9.Brăila9502150,65
10.Buzău9201300,59
11.Caraș-Severin7968291,08
12.Călărași7347210,79
13.Cluj373161562,54
14.Constanța307651471,36
15.Covasna5711140,69
16.Dâmbovița16984380,91
17.Dolj18129731,14
18.Galați19451711,04
19.Giurgiu7459170,71
20.Gorj6155431,22
21.Harghita5955130,51
22.Hunedoara14367851,6
23.Ialomița7886150,87
24.Iași32160590,9
25.Ilfov295581422,16
26.Maramureș150021263,12
27.Mehedinți575060,77
28.Mureș17278401,13
29.Neamț13254551,18
30.Olt10876420,68
31.Prahova26574520,76
32.Satu Mare8969431,8
33.Sălaj7498331,61
34.Sibiu19014731,14
35.Suceava19841731,44
36.Teleorman9334291,14
37.Timiș346752473,56
38.Tulcea6192120,53
39.Vaslui12376300,86
40.Vâlcea11294210,84
41.Vrancea7908190,33
42.Mun. București1221424821,92
43.Cazuri noi nealocate pe județe1452*-177
TOTAL755.1262.644

În intervalul 10.02.2021 (10:00) – 11.02.2021 (10:00) au fost raportate 65 de decese (40 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.089. Dintre acestea, 958 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.661.319 teste RT-PCR și 186.660 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.745 de teste RT-PCR (15.184 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.561 la cerere) și 6.900 de teste rapide antigenice.