Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » In tara, peste 3000 de cazuri noi de Covid! In capitala, peste 500!!! SI???
Eveniment

In tara, peste 3000 de cazuri noi de Covid! In capitala, peste 500!!! SI???

By News18 februarie 2021Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
Coviiiiii
Coviiiiii
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

Până astăzi, 18 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 771.843 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

717.179 de pacienți au fost declarați vindecați până în acest moment.

Din păcate, însă, pe alocuri, cifrele sunt în creștere, ba chiar Timișul… la un pas săanunțe… 3000 de cazuri noi. Ca să nu mai vorbim de felul în care stau lucrurile în capitală! Pandemia nu s-a terminat și nici nu avem de-a face cu așa-zise cazuri „din carton sau poleială”.

Iar astfel de opinii, în contextul dat, sunt de-a dreptul nocive și pot degenera în ceea ce s-ar numi o creștere nedorită, accelerată a numărului de îmbolnăviri, tocmai din pricina unora care țipă astfel pe rețelelle de socializare, dând cu flit efortului și sfaturilor medicilor, dar și sacrificiilor din partea întregii comunități: „Uitaţi câte victime fac restricţiile politrucilor promovate în numele unui virus gripal! Se moare în spitale, arşi de vii, se moare în şcoli!

Citește și despre:  Corul Madrigal a transformat curtea Spitalului Clinic Colțea din București într-un spațiu al speranței

Masca purtată prea mult timp împiedică organismul să primească suficient oxigen şi atunci apar problemele, fiind afectate unele organe.

Sunteţi vinovaţi pentru crimă cu premeditare!” (citat dintr-o postare pe Facebook)

GCS informează că, în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.058 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14917732,13
2.Arad16595651,17
3.Argeș20759230,53
4.Bacău19641761,01
5.Bihor20779410,77
6.Bistrița-Năsăud8558190,7
7.Botoșani10562551,15
8.Brașov307621552,36
9.Brăila9604290,57
10.Buzău9320180,57
11.Caraș-Severin8091150,89
12.Călărași7455140,68
13.Cluj382651752,43
14.Constanța31235641,3
15.Covasna5795120,68
16.Dâmbovița17250610,9
17.Dolj18622881,21
18.Galați19767510,86
19.Giurgiu7562150,68
20.Gorj6395361,33
21.Harghita605290,52
22.Hunedoara148661041,67
23.Ialomița8023150,89
24.Iași327441410,7
25.Ilfov30171892,17
26.Maramureș157331252,99
27.Mehedinți5845140,69
28.Mureș17533520,98
29.Neamț13532571,02
30.Olt11065240,69
31.Prahova26870630,69
32.Satu Mare9305751,67
33.Sălaj7669461,45
34.Sibiu19421891,38
35.Suceava20333831,32
36.Teleorman9566341,21
37.Timiș362232893,86
38.Tulcea6279230,59
39.Vaslui12634450,89
40.Vâlcea11493410,83
41.Vrancea8018180,42
42.Mun. București1249265242,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe1608*13 
 TOTAL771.8433.058 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citește și despre:  Concluziile celei de a doua ediții a Congresului Internațional de Longevitate de la București: Îmbătrânirea poate fi măsurată și parțial resetată în laborator

În intervalul 17.02.2021 (10:00) – 18.02.2021 (10:00) au fost raportate 71 de decese (43 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din  Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și  București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 27 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani.

Citește și despre:  MADRIGAL PENTRU SPITALE continuă la Colțea: un concert care aduce împreună medici, actuali și foști pacienți

69 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.913. Dintre acestea,936 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.804.671 de teste RT-PCR și 230.652 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.599 de teste RT-PCR (17.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.879 la cerere) și 7.997 teste rapide antigenice.

sursa foto: Facebook

cifreele harghita vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Top citite
Medicamente

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

By News9 octombrie 20260

O analiză prezentată la EASD 2026 aduce în prim-plan sănătatea ficatului la persoanele cu obezitate:…

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.