Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » In tara, putin peste 300 de cazuri noi! In capitala- 27
Eveniment

In tara, putin peste 300 de cazuri noi! In capitala- 27

By News15 august 2021Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu2 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
STOPCOvvv
STOPCOvvv
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

Până astăzi, 15 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1087223 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1049893 de pacienți au fost declarați vindecați.

 FIȚI RESPONSABILI!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 323 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2132040,05
2.Arad2376810,08
3.Argeș2755280,08
4.Bacău26256140,12
5.Bihor2934870,05
6.Bistrița-Năsăud12016140,21
7.Botoșani1423640,04
8.Brașov4377340,07
9.Brăila1334870,08
10.Buzău1263220,04
11.Caraș-Severin1153830,08
12.Călărași1019040,28
13.Cluj57970230,22
14.Constanța4327280,22
15.Covasna856600,03
16.Dâmbovița2260470,11
17.Dolj2684490,1
18.Galați2777960,1
19.Giurgiu1107210,09
20.Gorj924120,02
21.Harghita830410,02
22.Hunedoara2298770,1
23.Ialomița1084970,11
24.Iași42682120,1
25.Ilfov45487220,36
26.Maramureș2050980,07
27.Mehedinți835600,03
28.Mureș2404150,06
29.Neamț1907990,08
30.Olt1467410,06
31.Prahova3563580,1
32.Satu Mare1311910,1
33.Sălaj1096210,01
34.Sibiu26592120,07
35.Suceava2440770,12
36.Teleorman1379210,08
37.Timiș54639120,17
38.Tulcea847500,07
39.Vaslui1605150,04
40.Vâlcea1649480,05
41.Vrancea1072430,04
42.Mun. București185007270,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe101438 
 TOTAL1.087.223323

Până astăzi, 34.348 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

În intervalul 14.08.2021 (10:00) – 15.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 6 decese ( 2bărbați și 4 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Arad, Caraș-Severin, Constanța, Maramureș, Cluj și Municipiul București. Persoana decedată în județul Maramureș nu este cetățean român.

Dintre acestea, 2 decese a fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria 80 plus.

4 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru două dintre persoanele decedate nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

Citește și despre:  Corul Madrigal a transformat curtea Spitalului Clinic Colțea din București într-un spațiu al speranței

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 748 Dintre acestea, 112 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8884354 de teste RT-PCR și 2073677 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11912 de teste RT-PCR (2.221 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.691 la cerere) și 15222 de teste rapide antigenice.

mehedinti tulcea vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Top citite
Medicamente

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

By News9 octombrie 20260

O analiză prezentată la EASD 2026 aduce în prim-plan sănătatea ficatului la persoanele cu obezitate:…

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.