Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină »  In tara, putin peste 900 de cazuri noi! Inca nu e cazul sa fim euforici!
Analiză si prognoză

 In tara, putin peste 900 de cazuri noi! Inca nu e cazul sa fim euforici!

By News10 decembrie 2021Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
Covi
Covi
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

Până astăzi, 10 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.791.502 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.601 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.711.942 de pacienți au fost declarați vindecați până acum.

 Este absolut necesar să rămânem precauți! E pentru binele tuturor!

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 931 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 17 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și despre:  Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33.913201,30
2.Arad41.840572,25
3.Argeș46.089250,83
4.Bacău41.110110,52
5.Bihor50.278301,47
6.Bistrița-Năsăud19.35440,50
7.Botoșani22.62470,54
8.Brașov66.497391,47
9.Brăila22.677100,65
10.Buzău24.144220,60
11.Caraș-Severin18.986131,23
12.Călărași17.72680,58
13.Cluj88.067701,65
14.Constanța68.929371,01
15.Covasna13.06680,96
16.Dâmbovița36.373140,89
17.Dolj45.034160,54
18.Galați43.955150,59
19.Giurgiu19.84850,60
20.Gorj15.20540,34
21.Harghita14.011140,54
22.Hunedoara35.861251,16
23.Ialomița19.43260,55
24.Iași71.456300,65
25.Ilfov75.374301,09
26.Maramureș31.191220,84
27.Mehedinți15.76320,56
28.Mureș39.744401,31
29.Neamț31.048120,55
30.Olt26.041170,63
31.Prahova63.078350,71
32.Satu Mare20.68890,58
33.Sălaj17.76170,76
34.Sibiu42.915331,61
35.Suceava37.868130,34
36.Teleorman24.950190,73
37.Timiș87.239711,67
38.Tulcea13.78250,49
39.Vaslui26.756130,35
40.Vâlcea26.577100,62
41.Vrancea17.77080,36
42.Mun. București303.9531381,10
43.Din străinătate**2.01816 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    10.511*-59 
 TOTAL1.791.502931 

Până astăzi, 57.531 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  MADRIGAL PENTRU SPITALE continuă la Colțea: un concert care aduce împreună medici, actuali și foști pacienți

În intervalul 09.12.2021 (10:00) – 10.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 97 de decese, dintre care 25 anterioare intervalului de referință, (43 bărbați și 54 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava, Vâlcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 97 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Citește și despre:  Un angajat și-a dezinstalat Whatsapp-ul și firma a fost amendată cu un milion de euro. Care este motivul

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 25 de decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Brăila, Covasna și Municipiul București, înregistrate în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 72 decese.

 Din totalul de 97 de pacienți decedați, 90 erau nevaccinați și 7 vaccinați. Cei 7 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 6 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.394. Dintre acestea, 706 sunt internate la ATI. Dintre cei 706 pacienți internați la ATI, 68 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 84 sunt minori, 81 fiind internați în secții și 3 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.835.703 teste RT-PCR și 5.522.041 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.636 de teste RT-PCR (5.891 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.745 la cerere) și 27.662 teste rapide antigenice.

euforici mehedinti vindecati
News
  • Website

Related Posts

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Concluziile celei de a doua ediții a Congresului Internațional de Longevitate de la București: Îmbătrânirea poate fi măsurată și parțial resetată în laborator

27 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Recomandarea noastra
curs de prim ajutor
Top citite
Eveniment

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

By News4 octombrie 20260

În perioada 29 septembrie – 1 octombrie, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) prin Centrul…

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026

De ce avem tendința să ne simțim triști tocmai când totul începe să meargă bine

30 septembrie 2026
Cele mai noi

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026

De ce avem tendința să ne simțim triști tocmai când totul începe să meargă bine

30 septembrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.