Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » In tara, putin sub 9.000 de cazuri noi! Gorjul si Tulcea au sub 40!
Analiză si prognoză

In tara, putin sub 9.000 de cazuri noi! Gorjul si Tulcea au sub 40!

By News25 februarie 2022Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
COva
COva
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate  8.974 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.775 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.010 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

n total, până astăzi, 25 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.717.289 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 107.924 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.430.275 de pacienți au fost declarați vindecați.

FIȚI RESPONSABILI!

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și despre:  Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.06916511,43
2.Arad65.01019712,17
3.Argeș71.6582139,79
4.Bacău58.8741453,45
5.Bihor78.1231717,57
6.Bistrița-Năsăud28.624654,21
7.Botoșani34.580563,85
8.Brașov101.93736211,14
9.Brăila29.942726,36
10.Buzău38.3681498,86
11.Caraș-Severin28.2441358,48
12.Călărași24.543846,61
13.Cluj146.43369016,08
14.Constanța109.44135412,07
15.Covasna18.559685,24
16.Dâmbovița49.826896,32
17.Dolj67.5443159,72
18.Galați60.1941226,27
19.Giurgiu27.0141108,05
20.Gorj21.040394,11
21.Harghita20.901412,52
22.Hunedoara54.0992119,54
23.Ialomița26.074997,32
24.Iași104.6532757,45
25.Ilfov111.89444618,95
26.Maramureș48.460633,92
27.Mehedinți20.720506,08
28.Mureș59.5652428,78
29.Neamț44.375533,10
30.Olt36.5731598,86
31.Prahova92.80530511,52
32.Satu Mare31.339463,37
33.Sălaj25.555525,25
34.Sibiu72.57631415,93
35.Suceava56.543752,21
36.Teleorman32.0801246,69
37.Timiș140.41542114,42
38.Tulcea19.988314,11
39.Vaslui34.942833,61
40.Vâlcea39.0251518,21
41.Vrancea25.186684,28
42.Mun. București500.439261726,34
43.Din străinătate**4.0665 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    3.993*-558 
 TOTAL2.717.2898.974

Până astăzi, 63.193 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  Corul Madrigal a transformat curtea Spitalului Clinic Colțea din București într-un spațiu al speranței

În intervalul 24.02.2022 (10:00) – 25.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 120 de decese (72 bărbați și 48 femei), dintre care 5 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara,  Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Suceava, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 120 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 30-39 de ani, 4 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 18 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 36 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 53 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

Citește și despre:  Un angajat și-a dezinstalat Whatsapp-ul și firma a fost amendată cu un milion de euro. Care este motivul

114 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 120 de pacienți decedați, 102 au fost nevaccinați și 18  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Brăila și Buzău, 2 în luna octombrie 2021, 2 în luna noiembrie 2021 și 1 în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.702, cu 338 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 994 de persoane, cu 8 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 994 de pacienți internați la ATI, 866 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 417 sunt minori, 410 fiind internați în secții, cu 33 mai puțin decât în ziua anterioară și 7 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.391.505 teste RT-PCR și 8.548.421 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.054 de teste RT-PCR (9.716 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.338 la cerere) și 39.686 de teste rapide antigenice.

gorj tucea vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Recomandarea noastra
curs de prim ajutor
Top citite
Eveniment

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

By News8 octombrie 20260

Sinaia găzduiește în intervalul 7-10 octombrie 2026, cea de-a XXIV-a ediție a Congresului Național al…

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.