Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » La nivel national, numai 455 de cazuri noi de Covid! Totul va fi bine!
Eveniment

La nivel national, numai 455 de cazuri noi de Covid! Totul va fi bine!

By News22 mai 2021Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu2 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
CUUUUrrrrrrrrcu
CUUUUrrrrrrrrcu
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

Până astăzi, 22 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.075.236 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

De la debutul pandemiei, 1.031.605 pacienți au fost declarați vindecați.

Împreună putem învinge!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 455 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21113211,00
2.Arad2356480,40
3.Argeș27200200,66
4.Bacău2597240,26
5.Bihor29091230,70
6.Bistrița-Năsăud1183020,48
7.Botoșani14107100,35
8.Brașov43498130,70
9.Brăila1321070,45
10.Buzău1251680,43
11.Caraș-Severin1136430,89
12.Călărași1001080,35
13.Cluj57302290,97
14.Constanța42776210,48
15.Covasna849880,66
16.Dâmbovița2241000,38
17.Dolj2651330,39
18.Galați27463140,48
19.Giurgiu1097550,39
20.Gorj919360,14
21.Harghita822210,59
22.Hunedoara2281380,54
23.Ialomița1071800,31
24.Iași42227170,39
25.Ilfov4493390,78
26.Maramureș2032070,26
27.Mehedinți8297120,55
28.Mureș23843100,55
29.Neamț1880980,54
30.Olt1452160,46
31.Prahova35001150,89
32.Satu Mare1294350,27
33.Sălaj1089750,61
34.Sibiu26354120,89
35.Suceava2411430,25
36.Teleorman1363930,47
37.Timiș54162240,66
38.Tulcea839190,55
39.Vaslui1590640,24
40.Vâlcea1633040,50
41.Vrancea1063420,39
42.Mun. București182963460,75
43.Cazuri noi nealocate pe județe    594*32
 TOTAL1.075.236455

În intervalul 21.05.2021 (10:00) – 22.05.2021 (10:00) au fost raportate 59 de decese (36 bărbați și 23 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj,  Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Timiș, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Citește și despre:  Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

58 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.651. Dintre acestea, 623 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.755.371 de  teste RT-PCR și 1.092.131 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.794 de teste RT-PCR (7.612 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.182 la cerere) și 8.930 de teste rapide antigenice.

Citește și despre:  SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

foto: Facebook

455 giurgiu vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Top citite
Medicamente

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

By News9 octombrie 20260

O analiză prezentată la EASD 2026 aduce în prim-plan sănătatea ficatului la persoanele cu obezitate:…

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.