MARE ATENTIE LA CIFRE! Situatia cazurilor noi e „pe un platou”, dar cum va fi dupa vacanta?!

Autoritățile anunță că, până miercuri, 3 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 735.484 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

681.271 de pacienți au fost declarați vindecați până în prezent.

Luați în seamă că zilele acestea sunt, în mare măsură, decisive pentru conjunctura în care va începe școala. Depinde de fiecare dintre noi.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.752 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19) (din 33,922 de teste), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14004751,68
2.Arad15849720,95
3.Argeș20335320,67
4.Bacău18797460,98
5.Bihor20213611,33
6.Bistrița-Năsăud8304260,97
7.Botoșani9973531,45
8.Brașov29039852,05
9.Brăila9385370,74
10.Buzău9034180,48
11.Caraș-Severin7761471,31
12.Călărași7206160,71
13.Cluj359351792,38
14.Constanța30136761,42
15.Covasna5607250,72
16.Dâmbovița16692331,09
17.Dolj17607761,09
18.Galați19033611,22
19.Giurgiu7352170,86
20.Gorj5864420,97
21.Harghita5850240,57
22.Hunedoara138131001,53
23.Ialomița7717220,91
24.Iași315881710,78
25.Ilfov288171052,38
26.Maramureș13948702,73
27.Mehedinți5612210,73
28.Mureș168901061,13
29.Neamț12855511,29
30.Olt10640470,46
31.Prahova26189510,88
32.Satu Mare8549561,67
33.Sălaj7259351,74
34.Sibiu18617681,04
35.Suceava191651191,63
36.Teleorman9082451,1
37.Timiș328921723,16
38.Tulcea6107100,7
39.Vaslui12118460,97
40.Vâlcea11138271,04
41.Vrancea7792120,41
42.Mun. București1193533421,96
43.Cazuri noi nealocate pe județe1367*-25
 TOTAL735.4842.752

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

În intervalul 02.02.2021 (10:00) – 03.02.2021 (10:00) au fost raportate 87 decese (47 bărbați și 40 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Caraș-Severin, Constanța, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.767. Dintre acestea, 1.006 sunt internate la ATI.

foto: ziare.com