Numarul pacientilor la ATI creste iar! Cazurile noi de Covid, in tara, tot sub 4000! Ilfov, Cluj si capitala- cele mai mari rate de infectare!

Până astăzi, 17 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.027.039 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

936.515 pacienți au fost declarați vindecați până în prezent!
PANDEMIA NU S-A STINS și, iată, autoritățile anunță o nouă creșterea cifrelor la ATI!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.474 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19821603,41
2.Arad225101163,32
3.Argeș257021012,36
4.Bacău24966941,81
5.Bihor272801173,15
6.Bistrița-Năsăud11195422,42
7.Botoșani13572431,57
8.Brașov418651603,75
9.Brăila12559472,42
10.Buzău11816501,77
11.Caraș-Severin10390562,30
12.Călărași9561291,75
13.Cluj544442005,35
14.Constanța411881273,14
15.Covasna7844342,85
16.Dâmbovița21706481,80
17.Dolj25378822,12
18.Galați26089542,82
19.Giurgiu10543522,49
20.Gorj8976140,90
21.Harghita7594471,39
22.Hunedoara217891023,67
23.Ialomița10296242,30
24.Iași408501021,98
25.Ilfov431011106,13
26.Maramureș19875180,95
27.Mehedinți7791271,77
28.Mureș223581062,69
29.Neamț17760601,76
30.Olt13826381,64
31.Prahova326491172,49
32.Satu Mare12521311,54
33.Sălaj10352362,24
34.Sibiu24956903,02
35.Suceava23542250,79
36.Teleorman12869442,70
37.Timiș521611703,60
38.Tulcea7980332,14
39.Vaslui15431331,26
40.Vâlcea15548422,66
41.Vrancea10053401,54
42.Mun. București1746106445,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1722*9 
 TOTAL1.027.0393.474 

În intervalul 16.04.2021 (10:00) – 17.04.2021 (10:00) au fost raportate 135 de decese (66 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București. 

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani.

129 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.305. Dintre acestea, 1.505 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.110.458 de teste RT-PCR și 772.751 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.909 teste RT-PCR (12.622 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.287 la cerere) și 11.760 de teste rapide antigenice.