Peste 3000 de cazuri noi in tara, azi! Un „salt” care da de gandit! 3 judete anunta, fiecare, peste 200 de cazuri noi!

Până astăzi, 10 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 752.482 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Până în prezent, 698.534 de pacienți au fost declarați vindecați.

Azi, autoritățile au anunțată o cifră mult peste cele din raportările anterioare: peste 3000 de cazuri noi de Covid. Ar cam trebui esă ne dea de gândit. Cu atât mai mult că sunt județe care anunță, fiecare, oeste 200 de cazuri noi- Clujul, Maramureșul și Timișul.

Vestea bună este că la ATI numărul pacienților nu a mai trecut de 1000.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.048 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14429702,01
2.Arad16154711,00
3.Argeș20557470,61
4.Bacău19175680,93
5.Bihor20502650,93
6.Bistrița-Năsăud8419140,81
7.Botoșani10276591,33
8.Brașov298011402,08
9.Brăila9487250,66
10.Buzău9171300,56
11.Caraș-Severin7939371,07
12.Călărași7326220,88
13.Cluj371602192,52
14.Constanța30618471,26
15.Covasna5697270,7
16.Dâmbovița16946410,93
17.Dolj18056951,2
18.Galați19380541,04
19.Giurgiu7442180,66
20.Gorj6112531,21
21.Harghita5942110,52
22.Hunedoara14282991,56
23.Ialomița7871160,89
24.Iași32101820,93
25.Ilfov29416742,15
26.Maramureș148762123,07
27.Mehedinți5744190,79
28.Mureș172381071,13
29.Neamț13199641,21
30.Olt10834300,66
31.Prahova26522570,78
32.Satu Mare8926681,76
33.Sălaj7465541,61
34.Sibiu18941451,12
35.Suceava197681131,53
36.Teleorman9305601,17
37.Timiș344282573,53
38.Tulcea6180160,5
39.Vaslui12346410,89
40.Vâlcea11273230,87
41.Vrancea7889190,33
42.Mun. București1216603511,89
43.Cazuri noi nealocate pe județe1629*28
 TOTAL752.4823.048

În intervalul 09.02.2021 (10:00) – 10.02.2021 (10:00) au fost raportate 79 de decese (45 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

75 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.233. Dintre acestea, 955 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.636.574 de teste RT-PCR și 179.760 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.187 de teste RT-PCR (16.770 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.417 la cerere) și 7.597 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 217 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 10 februarie a.c.