Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » RECORD ABSOLUT: Peste 40.000 de cazuri noi in tara! Sunt, insa, judete unde cifrele sunt in scadere: Buzau, Sibiu, Prahova…
Analiză si prognoză

RECORD ABSOLUT: Peste 40.000 de cazuri noi in tara! Sunt, insa, judete unde cifrele sunt in scadere: Buzau, Sibiu, Prahova…

By News1 februarie 2022Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
acov
acov
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 40.018 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 19.887 mai mult decât în ziua anterioară. 4.123 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În total, până astăzi, 1 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.256.543 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 55.854 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.919.254 de pacienți au fost declarați vindecați.

Trebuie remarcat ca sunt si județe unde cifrele marchează oarece scăderi. Și ar fi bine să înceapă să se simtă acest fenomen peste tot. Asta, însă, depinde de modul în care noi toți ne raportăm la actuala situație. 

Citește și despre:  Corul Madrigal a transformat curtea Spitalului Clinic Colțea din București într-un spațiu al speranței

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba41.49236914,12
2.Arad52.93791413,91
3.Argeș54.87356710,50
4.Bacău52.76962210,01
5.Bihor67.614132017,39
6.Bistrița-Năsăud24.52417210,10
7.Botoșani30.45952811,26
8.Brașov84.950120017,87
9.Brăila25.4511724,64
10.Buzău29.7303108,29
11.Caraș-Severin22.9953127,93
12.Călărași20.4152596,29
13.Cluj115.434163823,58
14.Constanța87.960128717,10
15.Covasna15.1211905,91
16.Dâmbovița42.8597227,41
17.Dolj53.2359148,45
18.Galați51.4713707,64
19.Giurgiu22.1961046,17
20.Gorj17.7262914,78
21.Harghita18.7433438,63
22.Hunedoara44.26927512,28
23.Ialomița21.7832274,98
24.Iași88.449103510,57
25.Ilfov90.43475518,07
26.Maramureș43.01575614,70
27.Mehedinți17.5212373,85
28.Mureș48.7026169,82
29.Neamț40.08262610,12
30.Olt29.1062204,97
31.Prahova74.0485349,02
32.Satu Mare27.56210510,99
33.Sălaj22.56630812,91
34.Sibiu55.05256116,83
35.Suceava52.3564419,81
36.Teleorman27.5012484,46
37.Timiș115.713186724,04
38.Tulcea17.25117010,82
39.Vaslui30.8703794,82
40.Vâlcea30.9294858,37
41.Vrancea21.5182606,07
42.Mun. București382.633567421,65
43.Din străinătate**3.90710 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    38.322*11.625 
 TOTAL2.256.54340.018

Până astăzi, 60.122 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  MADRIGAL PENTRU SPITALE continuă la Colțea: un concert care aduce împreună medici, actuali și foști pacienți

În intervalul 31.01.2022 (10:00) – 01.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 97 de decese (56 bărbați și 41 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 97 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Citește și despre:  Concluziile celei de a doua ediții a Congresului Internațional de Longevitate de la București: Îmbătrânirea poate fi măsurată și parțial resetată în laborator

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 97 de pacienți decedați, 75 au fost nevaccinați și 22 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 20-29 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în luna ianuarie 2022, în județele Ialomița și Mureș.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 9.981, cu 200 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 937 de persoane, cu 34 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 937 pacienți internați la ATI, 790 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 823 sunt minori, 802 fiind internați în secții, cu 59 mai puțin decât în ziua anterioară și 21 la ATI, cu unul mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.828.441 de teste RT-PCR și 7.403.231 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 36.146 de teste RT-PCR (20.492 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.654 la cerere) și 86.494 de teste rapide antigenice.

buzau covasna prahova vindecati
News
  • Website

Related Posts

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Concluziile celei de a doua ediții a Congresului Internațional de Longevitate de la București: Îmbătrânirea poate fi măsurată și parțial resetată în laborator

27 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Recomandarea noastra
curs de prim ajutor
Top citite
Eveniment

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

By News4 octombrie 20260

În perioada 29 septembrie – 1 octombrie, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) prin Centrul…

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026

De ce avem tendința să ne simțim triști tocmai când totul începe să meargă bine

30 septembrie 2026
Cele mai noi

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026

De ce avem tendința să ne simțim triști tocmai când totul începe să meargă bine

30 septembrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.