Satu Mare- „ZERO CAZURI NOI”! In tara, sunt peste 1300!

Până astăzi, 1 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 730.056 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Până în prezent, 675.767 de pacienți au fost declarați vindecați.

Rămâneți vigilenți! Rămâneți responsabili!

GCS informează că, în urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.313 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13850271,53
2.Arad15751171,2
3.Argeș20271390,72
4.Bacău18723301,06
5.Bihor20099201,39
6.Bistrița-Năsăud825050,98
7.Botoșani9872201,53
8.Brașov28851472,12
9.Brăila933350,81
10.Buzău9009130,5
11.Caraș-Severin7697121,3
12.Călărași718190,78
13.Cluj355871362,38
14.Constanța29963361,46
15.Covasna555870,67
16.Dâmbovița16601191,12
17.Dolj17494481,12
18.Galați18891561,33
19.Giurgiu7316170,94
20.Gorj5784170,85
21.Harghita581350,57
22.Hunedoara13635241,47
23.Ialomița7674110,89
24.Iași31332420,87
25.Ilfov28623612,57
26.Maramureș13751902,71
27.Mehedinți557970,72
28.Mureș16716181,03
29.Neamț12761121,3
30.Olt10584140,5
31.Prahova26103190,96
32.Satu Mare84191,68
33.Sălaj7196121,9
34.Sibiu18496440,96
35.Suceava18926401,67
36.Teleorman897751,02
37.Timiș325301103,18
38.Tulcea6089130,85
39.Vaslui12027280,99
40.Vâlcea11081171,04
41.Vrancea776450,47
42.Mun. București1187592742,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe1140*-118 
 TOTAL730.0561.313 

În intervalul 31.01.2021 (10:00) – 01.02.2021 (10:00) au fost raportate 67 de decese (31 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

64 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.895. Dintre acestea, 971 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.449.538 de  teste RT-PCR și 121.305 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.801 teste RT-PCR (4.033 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.768 la cerere) și 3.194 de teste rapide antigenice.