Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » SCADERE REMARCABILA: In tara, putin peste 4000 de cazuri noi de Covid!
Eveniment

SCADERE REMARCABILA: In tara, putin peste 4000 de cazuri noi de Covid!

By News27 februarie 2022Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
LUPTACOV
LUPTACOV
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.247 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2.944 mai puțin decât în ziua anterioară. 479 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În total, până astăzi, 27 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.728.727 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 109.245 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.471.902 pacienți au fost declarați vindecați.

E nevoie, în continuare, de implicare din partea tuturor!

Citește și despre:  Corul Madrigal a transformat curtea Spitalului Clinic Colțea din București într-un spațiu al speranței

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.3121049,60
2.Arad65.2558310,22
3.Argeș71.9101388,20
4.Bacău59.003322,95
5.Bihor78.291606,23
6.Bistrița-Năsăud28.711253,50
7.Botoșani34.663253,24
8.Brașov102.3612389,50
9.Brăila30.075575,64
10.Buzău38.588787,59
11.Caraș-Severin28.381577,43
12.Călărași24.606235,63
13.Cluj147.26142114,31
14.Constanța109.91017910,28
15.Covasna18.654574,38
16.Dâmbovița49.952585,34
17.Dolj67.9862068,54
18.Galați60.5372345,38
19.Giurgiu27.174657,14
20.Gorj21.104233,55
21.Harghita20.93692,00
22.Hunedoara54.2471238,27
23.Ialomița26.160196,16
24.Iași105.0231276,25
25.Ilfov112.52225516,69
26.Maramureș48.554333,18
27.Mehedinți20.778195,22
28.Mureș59.764557,73
29.Neamț44.445272,47
30.Olt36.8381377,46
31.Prahova93.2251569,94
32.Satu Mare31.412392,81
33.Sălaj25.630254,41
34.Sibiu72.98014113,46
35.Suceava56.603141,81
36.Teleorman32.214356,08
37.Timiș141.07922912,31
38.Tulcea20.032243,31
39.Vaslui35.052433,12
40.Vâlcea39.2321136,87
41.Vrancea25.264273,64
42.Mun. București504.112146023,40
43.Din străinătate**4.0701 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2.821*-1.027 
 TOTAL2.728.7274.247

Până astăzi, 63.353 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și despre:  Concluziile celei de a doua ediții a Congresului Internațional de Longevitate de la București: Îmbătrânirea poate fi măsurată și parțial resetată în laborator

În intervalul 26.02.2022 (10:00) – 27.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 59 de decese (35 bărbați și 24 femei), dintre care 3 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 59 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 50-59 de ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 22 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 23 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

Citește și despre:  Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 59 de pacienți decedați, 53 au fost nevaccinați și 6  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 70-79 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.
Au fost raportate 3 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Brăila, în luna octombrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.111, cu 44 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 946 de persoane, cu 30 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 946 de pacienți internați la ATI, 827 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 389 sunt minori, 382 fiind internați în secții, cu 31 mai mult decât în ziua anterioară și 7 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.418.083 de teste RT-PCR și 8.596.105 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.476 de teste RT-PCR (4.972 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.504 la cerere) și 16.589 de teste rapide antigenice.

putin scadere vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Top citite
Medicamente

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

By News9 octombrie 20260

O analiză prezentată la EASD 2026 aduce în prim-plan sănătatea ficatului la persoanele cu obezitate:…

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Dincolo de kilograme: ce arată noile date despre Wegovy® și grăsimea acumulată în ficat

9 octombrie 2026

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.