SUB 3000 de cazuri noi de Covid in tara! Cele mai multe cazuri raportate… evident, in capitala!

Până astăzi, 20 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.034.003 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

950.242 de pacienți au fost declarați vindecați până în momentul de față.

Sunt, așadar, semne clare că rămînem, la general, pe un trend descendent și acest lucru nu poate decît să ne bucure. Dar să nu ne îndepărteze de RESPONSABILITATE!…

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.931 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19972563,02
2.Arad22703693,03
3.Argeș25896622,10
4.Bacău25135481,67
5.Bihor275911372,83
6.Bistrița-Năsăud11278282,12
7.Botoșani13637321,37
8.Brașov42084993,19
9.Brăila12650312,29
10.Buzău11915261,62
11.Caraș-Severin10480302,27
12.Călărași9625251,50
13.Cluj548851924,61
14.Constanța41412532,76
15.Covasna7903322,76
16.Dâmbovița21803411,50
17.Dolj25491281,73
18.Galați26318642,44
19.Giurgiu10597182,13
20.Gorj9004140,75
21.Harghita7674321,35
22.Hunedoara21947943,16
23.Ialomița10364241,95
24.Iași41055781,70
25.Ilfov43424564,96
26.Maramureș19926230,73
27.Mehedinți7845281,45
28.Mureș22539872,55
29.Neamț17893721,71
30.Olt13930241,55
31.Prahova32949762,31
32.Satu Mare12604501,37
33.Sălaj10434362,07
34.Sibiu25133422,77
35.Suceava23598250,71
36.Teleorman12993782,37
37.Timiș524221013,10
38.Tulcea8027131,94
39.Vaslui15489251,15
40.Vâlcea15658462,29
41.Vrancea10125371,38
42.Mun. București1761545004,71
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1441*299 
 TOTAL1.034.0032.931 

În intervalul 19.04.2021 (10:00) – 20.04.2021 (10:00) au fost raportate 237 de decese (145 bărbați și 92 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 66 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 91 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 59 decese la categoria de peste 80 de ani.

220 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 11 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.113. Dintre acestea, 1.432 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.154.381 de teste RT-PCR și 796.282 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.388 de teste RT-PCR (13.178 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.210 la cerere) și 12.358 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 424 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 20 aprilie a.c.