Close Menu
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam

Subscribe to Updates

Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

What's Hot

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook YouTube
Publicitate
  • Acasă
  • Despre noi
  • Legislativ
  • Medicamente
  • Sfatul specialistilor
  • Eveniment
  • Unde ne tratam
Prima pagină » Sunt 244 de cazuri noi in tara
Eveniment

Sunt 244 de cazuri noi in tara

By News5 august 2021Updated:8 iunie 2025Niciun comentariu2 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit WhatsApp Email
BREAKINGNEWSSS
BREAKINGNEWSSS
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email
TeoSmile

Până astăzi, 5 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.084.226 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.048.215 pacienți au fost declarați vindecați până acum.

Rămâneți responsabili!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 244 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2130430,04
2.Arad2372320,05
3.Argeș2751220,03
4.Bacău2616790,06
5.Bihor2931640,03
6.Bistrița-Năsăud1192840,06
7.Botoșani1421610,03
8.Brașov4371900,03
9.Brăila1331820,04
10.Buzău1261120,03
11.Caraș-Severin1150510,02
12.Călărași10119100,11
13.Cluj57819250,13
14.Constanța4313680,13
15.Covasna856000
16.Dâmbovița2254410,04
17.Dolj26776100,06
18.Galați2770960,04
19.Giurgiu1105030,05
20.Gorj922900,02
21.Harghita829900,02
22.Hunedoara2293440,07
23.Ialomița1081740,03
24.Iași4259640,09
25.Ilfov45330180,24
26.Maramureș2046740,05
27.Mehedinți835000,02
28.Mureș2401210,03
29.Neamț1902330,03
30.Olt1464820,03
31.Prahova3556770,07
32.Satu Mare1308310,10
33.Sălaj1095900,03
34.Sibiu2653730,03
35.Suceava2429180,04
36.Teleorman1375420,05
37.Timiș54532110,12
38.Tulcea845820,06
39.Vaslui1602320,03
40.Vâlcea1646750,01
41.Vrancea1070110,01
42.Mun. București184370490,17
43.Cazuri noi nealocate pe județe  747*20 
 TOTAL1.084.226244
Până astăzi, 34.300 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 04.08.2021 (10:00) – 05.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 2 decese (bărbați), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Iași și Prahova.
Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani și 1 la categoria de vârstă 70-79 ani, iar pacienții decedați au prezentat comorbidități.
Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 489. Dintre acestea, 72 sunt internate la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.761.565 de teste RT-PCR și 1.913.902 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.678 de teste RT-PCR (5.568 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.110 la cerere) și 15.651 de teste rapide antigenice.
Citește și despre:  MADRIGAL PENTRU SPITALE continuă la Colțea: un concert care aduce împreună medici, actuali și foști pacienți
arad covasna vindecati
News
  • Website

Related Posts

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Congres CMSB & ESCD 2026 la București: „Precizie și estetică în stomatologie: dialogul dintre tehnologie și artă”

28 septembrie 2026

Comments are closed.

NEWS Medical

NEWS Medical vrea să aducă la un loc medici și pacienți, să ofere celor interesați sfaturi utile din partea unor specialiști, să prezinte investițiile din domeniu și noutățile legislative și, nu în ultimul rând, cele două sisteme de sănătate, cel de stat și cel privat.

Încă de la început ne-am propus să TRATĂM DOAR ȘTIRILE IMPORTANTE și asta vrem să facem și de acum încolo.

Pentru servicii de publicitate și de consultanță în mass-media, marketing, comunicare și publicitate ne puteți contacta la email: office@reusitabusiness.ro

Parteneri media
prahova medicala

Implant dentar

Recomandarea noastra
curs de prim ajutor
Top citite
Eveniment

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

By News8 octombrie 20260

Sinaia găzduiește în intervalul 7-10 octombrie 2026, cea de-a XXIV-a ediție a Congresului Național al…

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
Cele mai noi

Oftalmologia românească își scrie viitorul la Sinaia

8 octombrie 2026

SĂNĂTATEA ROMÂNILOR, în centrul unei noi alianțe: INSP, UBB, ECDC ȘI OMS pun științele sociale și comportamentale în slujba prevenției și vaccinării

4 octombrie 2026

Persoanele care au trecut de la tratamente injectabile la Wegovy® oral au înregistrat o scădere medie de 4,1% în greutate după trei luni, potrivit datelor prezentate la EASD 2026

2 octombrie 2026

A VIII-a ediție a Congresului „Zilele Medicale ale Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan București”

2 octombrie 2026
08062025144158A
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • Primar PH
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 NewsMedical By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.