În timp ce se aflau in misiune de patrulare în municipiul Bacău, polițiștii Silviu și Tovel Hreniuc au observat o persoană ce se afla căzută pe stradă, fiind în stare de inconștiență.
„Cei doi au realizat imediat că în joc se află viața unui și, fără să stea pe gânduri, s-au îndreptat către locul unde se afla bărbatul în cauză și au început să-i acorde primul ajutor. Imediat au solicitat și intervenția unei Ambulanțe la fața locului, iar împreună cu personalul medical au făcut tot ce le-a stat în putință pentru a-l păstra pe bărbat în afara oricărui pericol, iar mai apoi s-au asigurat că acesta va ajunge cu bine la cea mai apropiată unitate medicală pentru a primi ingrijiri de specialitate.
Îi felicităm pe colegii noștri pentru că, astăzi, deși instituția nu le-a asigurat o pregătire în domeniul acordării primului ajutor, pe lângă faptul că sunt polițiști, au fost și îngeri păzitori”, au transmis în această seară, într-o postare pe Facebook, reprezentanții Sindicatului Europol.
TOT RESPECTUL!